Nesër është ditë e re… dashuria rilind gjithnjë e më e fuqishme

00921695

o Gabojnë të gjithë ata që mendojnë se vetëm një herë dashurohet. Mund të jemi të dashuruar në dhomën fëmijërore, në atë të rinisë, por edhe në vitet e pjekurisë. Secila periudhë e ka dashurinë e vet, e cila, sipas kualitetit dhe intensitetit, ndryshon nga të kaluarat dhe nga të ardhshmet, ndërsa secila prej tyre na bën njeri më të mirë. Nëse njëra dashuri ndërpritet, mund të shfaqet tjetra.

o Psikologët, prej të cilëve kërkojmë këshilla, kur dashuria nuk na kthehet ose kur na ka braktisur partneri, nuk mund ta detyrojmë atë tjetrin të na dojë ose që të na kthehet. Nuk mund të na ndihmojnë që të kuptojmë se pas së sotmes vjen dita e re dhe se çdokush ka mundësi që përsëri të takojë personin i cili do ta dashurojë.

o Shumica e njerëzve presin – që t’i dojë dikush e jo që ata ta duan dikë. Nisur nga kjo, të tillët nuk e zhvillojnë aftësinë për të dashur.

o Dashuria na ndihmon që t’i mbizotërojmë ndjenjat e vetmisë, ka shkruar filozofi, sociologu dhe psikologu i njohur gjerman, Erich Fromm.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s